İLETİŞİM İÇİN TIKLAYIN

Aile dizimi nedir ? İzmir’de aile dizimi yapılıyor mu ?

Aile Dizimi Nedir?

Aile Dizimi, ailenin kuşaklar boyu birbirine görünmez bir bağla bağlı oluğunu kabul eden bir anlayış olup Familien Aufstellung adıyla 90’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkmıştır. Hellinger olarak da bilinen Aile Dizimi , bireyin yaşadığı sorunların büyük bir kısmına hatta hepsine içinden çıktığı ailenin sebep olduğunu kabul eder ve bu kabulle bireyin sorunlarını çözmeye odaklanır. Psikolojik sorunlar ve kaygı bozuklukları, Aile Diziminin en çok uygulandığı alandır. Psikotip hastalık sahibi kişiler bu danışmanlığa bir psikiyatrist refaketinde katılmalıdır. Tıp, bugünkü gelişimi ile kanser dahi tüm hastalıklarda psikolojik faktörlerin önemini kabul etmiştir. Bu yönde de Aile Dizimi yapılabilmektedir. Ayrıca sadece bireysel olarak değil kurumsal olarak da Aile Dizimi yapılmaktadır. Kurumsallaşmış organizasyonlarda bozulan sistemler bu yöntem sayesinde onarılır ve bu sayede verimde bir artış sağlanır. Aile Dizimi yönteminin uygulandığı diğer alanlar ise bireysel koçluk ve bireysel dizim alanlarıdır. Bu alanlarda bireyin iş hayatında ve sosyal hayatında alacağı kararların doğru olma olasılığı artırılır. Birey, kaygı, ağır yük ve stresten arındırılır. Böylelikle başarısı artar.

Aile Dizimi Nasıl Yapılır?

Dizimi danışanın isteğine göre yalnız olarak yürütülebildiği gibi, 6 – 8 kişilik gruplar ile de yapılabilir. Bu yöntemle, danışan sorununu dile getirdikten sonra, aile üyelerini ve aynı zamanda kendisini temsil edecek birisini grup içinden seçer ve yerine oturur. Temsilcilerin oluşturduğu aile üyelerinin her birinin sırası, aile sisteminin durumunu gözler önüne serer. Oluşan bu duygu durumu danışanın memnuniyetini, şiddet ve öfkesini, bu duygularının biçimini, karakter özelliklerini ve genel vaziyetini açığa çıkarır. Bir süre sonra danışan kendini temsil eden şahsın yerine geçtiğinde oluşan duygu durum değişikliği ile gerçek duygularının çakışma içerisinde olduğunu görür ve sorunlarının çözüm yollarını algılar.

Kendinizde yada Aile bireylerinde anlam veremediğiniz psikolojik problemler ”Aile Dizimi ” ile çözülebilir mi ?

Aile Dizimi bireylerin gerek sosyal hayatlarında gerekse iş hayatlarında sebebini çözemedikleri problemler yaşadıklarında başvuracakları bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sizin de sebebini bilemediğiniz problemleriniz varsa mutlaka Aile Dizimini deneyin.

Çünkü Aile Dizimi, psikolojide “ağır travmalar” olarak adlandırılan göç, savaş, soykırım, cinayet veya doğum sırasında ölüm gibi etkenlerin kalıtsal olarak size aktardığı problemleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur ve sizin aileniz yoluyla gelen bu psikolojik etkilerden arınmanızı sağlar.

Belki farkında bile olmadan çocukluktan kalma travmalarınız, sizi danışmanlık sürecinin merkezine alan ve çözüm odaklı hareket eden Aile Dizimi sayesinde ortadan kalkmaktadır.

 

izmir’de aile dizimi yapılıyor mu ?

İzmir’de Aile Dizimi İzmir Psikolog’un uzman ekibi tarafından verilmektedir. Eğer siz de İzmir’de Aile Dizim konusunda bir araştırma içerisindeyseniz İzmir Psikolog bu konuda size uzman kadrosuyla yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.Aile dizimi hakkında detaylı bilgi ve randevu için tıklayınız.