İLETİŞİM İÇİN TIKLAYIN

Kadın Depresyonu

 

Depresyon, çağımızın rahatsızlıklarından biri olarak her geçen gün hayatımızın içinde daha çok yer almaktadır ve istatistiklere göre depresyon rahatsızlığından muzdarip olanların içerisinde kadınlar büyük bir çoğunluğu oluşturmaktadır. Bu çoğunluğu oluşturan kadınların ise sadece küçük bir kısmı bu anlamda profesyonel bir destek almakta ve depresyonu atlatmaktadır. Geri kalan büyük çoğunluk ise depresyonla nasıl başa çıkacağını bilmemekte ve ihtiyacı olan yardımı alamamaktadır.

 

Yine istatistiklere dayanacak olursak, neredeyse her dört kadından biri yaşamı boyunca en az bir kez büyük bir depresyon geçirmektedir. Depresyon, kadınlar arasında oldukça yaygın bir rahatsızlıktır.
Kadınlarda depresyon kendini sürekli kaygı, endişe ve üzgün hissetmekle gösterir. Boşluk hissi bu hisleri takip eder ve depresyona girmiş olan kadın, hayattan zevk almamaya başlar. Özellikle cinsel hayatı olumsuz etkilenir. Ağlama nöbetleri, kendini değersiz hissetme, çaresizlik ve suçluluk duygusu, huysuzluk ve huzursuzluk ile devam eden depresyon belirtilerini uyku düzeninin bozulması izler. Bazı durumlarda aşırı uyku bazı durumlarda ise çok az uyku görülür. Depresyonun iştah üzerinde de büyük bir etkisi vardır ancak bu da vakaya göre değişmektedir. Bazen iştah aşırı artarken bazen aşırı azalır.

Kararsızlık ve unutkanlık da kadın depresyonunun önemli belirtileri arasında sayılabilir. Kadınlarda depresyonun en ciddi belirtileri ise intihar düşünceleri ve intihara teşebbüstür.

Ağır iş temposu, duygusal yoğunluklar ya da çöküntüler, yaşanan kayıplar, ayrılıklar, sosyal çevrenin değişmesi, anlaşılmama duygusu, kendine vakit ayıramama ve sosyalleşememe, baskı ve geçim sıkıntıları kadınları depresyona iten faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca cinsel sorunlar, üreme sorunları, ailevi problemler, yalnızlık ve stres de uzmanlar tarafından kadınlarda depresyonu tetikleyen faktörler arasında gösterilmektedir.

Depresyon, üstesinden gelinemeyecek ağır bir rahatsızlık değildir. Ancak önlemi alınmazsa ağır sonuçlar doğurabilir. Çünkü depresyonun etkisindeki bir insan zamanla mantıklı karar verme yeteneğini kaybeder. Bu nedenle, depresyon belirtileri gösterdiğinizi hissediyor ya da çevrenizde böyle belirtiler gösteren biri olduğunu düşünüyorsanız, uzman bir psikologdan danışmanlık almanızın size oldukça büyük faydası olacaktır. Yaşadığınız sıkıntıları bir uzman psikolog ile paylaşırsanız, siz de depresyonu kolayca atlatabilir ve sosyal yaşamınıza dönebilirsiniz.

İzmir’de yaşıyor kendinizi Depresyon’da hissediyor , çözüm arıyorsanız ; Klinik Psikolog Dr. Sinem Malkoç tarafından en etkili psikolojik danışmanlık yöntemleriyle çözümü, bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Depresyon nedir ? İzmir’de Depresyon psikolog

  Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Modern hayatın “mükemmeliyetçiliği” veya mutluluk için bireye gösterdiği lüks hedefler insanların daha da mutsuz olmasına neden oldu. Bugün tüketim çılgınlığının bir sebebi olarak suni ve yapay eşyalarla mutlu olmayı deneyen insanların çoğu hayatın renklerinden mahrum şekilde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Bu halin uzun süre devam etmesi neticesinde ise, ruhsal sarsıntı […]

0 comments